Konstrukcje stalowe dla budownictwa. Przegląd rozwiązań
Konstrukcje stalowe cieszą się obecnie rosnącą popularnością i znajdują coraz szersze zastosowanie w różnych dziedzinach. Służą jako hale magazynowe, produkcyjne, obiekty rolnicze, pawilony handlowe, kontenery mieszkalne, przechowalnie towarów, hale koncertowe, boiska tenisowe, garaże, a nawet biura.
Tworzenie konstrukcji stalowych
Konstrukcje stalowe są niezwykle wytrzymałe, solidne i trwałe. Ich szkielet tworzony jest z ocynkowanych profili stalowych, giętych na zimno. Podczas realizacji tego typu obiektów istotną rolę odgrywają profesjonalne usługi spawaczy z odpowiednimi uprawnieniami i kwalifikacjami. W procesie spawania wykorzystywany jest też specjalistyczny sprzęt. Nasza firma, realizując zlecenia, których przedmiotem są konstrukcje stalowe, podejmuje się prac zarówno związanych ze spawaniem stali nierdzewnej, jak i węglowej. W procesie tym wykorzystywane są różne metody spawalnicze, w tym m.in. metoda Mig/Mag czy metoda TIG.
Konstrukcje stalowe zapewniają szerokie możliwości zastosowania. Można je dostosować pod względem wielkości i wyposażenia do indywidualnych potrzeb. Cechują je wysoka wytrzymałość na obciążenia oraz odporność na działanie czynników zewnętrznych. Co ważne, są one znacznie tańsze w realizacji niż obiekty murowane.
Rodzaje konstrukcji stalowych
W inżynierii budowlanej wyróżnia się trzy podstawowe typy konstrukcji stalowych.
- Konstrukcje szkieletowe prętowe — są najczęściej spotykane, zwykle służą do wznoszenia hal magazynowych i przemysłowych. Jest to rozwiązanie, które sprawdzi się również w przypadku innych obiektów budowlanych. Wykonane są ze szkieletów prętowych, które później uzupełnia się obudową, np. blachą. Szkielety prętowe wykorzystywane są też do wznoszenia konstrukcji kratownicowych, ramowych, instalacji przemysłowych, masztów, wież itp.
- Konstrukcje szkieletowe prętowo-cięgnowe — stosowane są głównie przy budowie mostów wiszących, okryć dachów o dużych rozpiętościach (np. stadionów). Wyróżniają się dużą wytrzymałością i walorami estetycznymi.
- Konstrukcje stalowe powierzchniowe — w tym przypadku podstawowym elementem nośnym jest sama powierzchnia budowli. Tego typu konstrukcje tworzą m.in. zbiorniki na płyny wykonane ze spawanych blach stalowych, elementy architektoniczne, drzwi przemysłowe itp.